خانه / اجتماعی / اصفهان رتبه دوم کشور را از نظر تعداد نامزدهای انتخابات مجلس شورای اسلامی دارد

اصفهان رتبه دوم کشور را از نظر تعداد نامزدهای انتخابات مجلس شورای اسلامی دارد

استاندار اصفهان گفت: این استان رتبه دوم کشور را از نظر تعداد نامزدهای انتخابات مجلس شورای اسلامی دارد.

به گزارش ایرنا از کمیته اطلاع رسانی و تبلیغات ستاد انتخابات استان اصفهان، رسول زرگرپور در مصاحبه با شبکه خبر گفت:این استان حدود پنج میلیون نفر جمعیت دارد و از این تعداد حدود سه میلیون و ۸۰۰ هزار نفر حائز شرایط رای دادن هستند.
به گفته وی ، از این تعداد ۲۰۲ هزار نفر رای اولی هستند که امیدواریم با مشارکت بالا در انتخابات حضور یابند.
وی گفت: یکهزار و ۲۵ نفر برای انتخابات مجلس شورای اسلامی در استان ثبت نام کردند و تعدادی هم از حوزه های دیگر به این استان آمدند که از جمع داوطلبان ۸۳ نفر انصراف دادند،صلاحیت ۴۸۳ نفر رد و صلاحیت ۴۵۹ نفر تایید شد و بر همین اساس برای احراز هر کرسی نمایندگی مجلس شورای اسلامی در این استان ۲۳ نفر رقابت می کنند.
زرگرپور با بیان اینکه در استان ۱۵ حوزه انتخاباتی اصلی و ۳۵ حوزه انتخاباتی فرعی وجود دارد، گفت: استان اصفهان دارای پنج نماینده در مجلس خبرگان رهبری و ۲۰ نماینده در مجلس شورای اسلامی است که یک نفر از آنها نماینده اقلیت های مذهبی ارامنه است.
استاندار اصفهان با اشاره به اینکه در انتخابات مجلس خبرگان در شروع کار ۶۱ نفر ثبت نام کرده بودند، گفت: از این تعداد صلاحیت ۴۰ نفر از آنها تایید نشد، هفت نفر انصراف دادند و صلاحیت ۱۳ نفر برای شرکت در انتخابات مجلس خبرگان رهبری تایید شد.
وی یادآور شد: برای هر کرسی مجلس خبرگان در استان حدود سه نفر حضور دارند و اصفهان جزو استان هایی است که تعداد قابل توجهی نامزد در انتخابات مجلس خبرگان رهبری دارد.
استاندار اصفهان همچین از آمادگی کامل این استان برای برگزاری انتخاباتی باشکوه و با نشاط خبر داد و گفت: ما به عنوان مجریان آماده ایم تا انتخاباتی با سلامت و در امنیت کامل برگزار کنیم.
وی یادآور شد: اصفهان یک استان فرهنگی، انقلابی و دارای مردمی متدین و پیرو رهبری و انقلاب است که همواره نیز در میدان های مختلف حضور گسترده و فعال داشته است.
زرگرپور با اشاره به فرهنگ سیاسی بالای مردم اصفهان گفت: این موضوع سبب شده است تا مردم این خطه جایگاه انتخابات پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری و دهمین دوره مجلس شورای اسلامی را بخوبی درک کنند.
استاندار اصفهان یادآور شد: تبلیغات انتخاباتی نامزدهای مجلس از ۲۹ بهمن شروع می شود و تا پنج اسفند ادامه خواهد داشت.
وی همچنین با اشاره به وضعیت جریانات سیاسی در اصفهان گفت: جریانات سیاسی استان با توجه به تدوین منشور وفاق استانی، آماده برگزاری انتخابات هستند و برای نهایی کردن لیست انتخاباتی خود در حال تصمیم گیری هستند و آنها نیز با شور و نشاط کامل در انتخابات شرکت خواهند کرد.
استاندار اصفهان با بیان اینکه در ۲۰ شهرستان از ۲۴ شهرستان استان، تنوع سیاسی خوبی بین نامزدهای شرکت در انتخابات وجود دارد، افزود: در این شهرستان ها همه گرایش های سیاسی می توانند با هم رقابت کنند ولی چند شهرستان از تنوع قابل قبول برخوردار نیستند اما با این وجود نیز نسبت به دیگر استان ها وضعیت بهتری داریم.
زرگرپور اظهار داشت: در مجموع ۷۰ هزار نفر نیرو و ۱۵ هزار از نیروهای انتظامی درگیر مسائل انتخابات در استان اصفهان خواهند بود .
استاندار اصفهان خاطرنشان کرد: در دوره قبل میزان مشارکت مردم استان در انتخابات حدود ۶۱ درصد بود ولی با توجه به تنوع سیاسی و شرایط موجود و برنامه ریزی صورت گرفته آرزو می کنیم که شاهد مشارکت بیش از ۷۰ درصدی مردم استان در انتخابات باشیم.
انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی و پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری به صورت همزمان روز جمعه هفتم اسفند در سراسر کشور برگزار می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2website