خانه / اجتماعی / بر اساس اعلام پزشکی قانونی؛ ۱۶ هزار تن در حوادث رانندگی سال ۹۶ جان باختند

بر اساس اعلام پزشکی قانونی؛ ۱۶ هزار تن در حوادث رانندگی سال ۹۶ جان باختند

image_pdfچاپ خبر به صورت PDFimage_printچاپ خبر با چاپگر

سازمان پزشکی قانونی اعلام کرد: در سال گذشته، ۱۶ هزار و ۲۰۱ تن در حوادث رانندگی کشته شده‌اند، که این شمار جان باخته تصادفات نسبت به سال قبل از آن (۱۳۹۵) ۱.۷ درصد افزایش یافته است.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا از سازمان پزشکی قانونی کشور، بیشترین کشته های حوادث رانندگی مربوط به شهریور ماه سال ۹۶ با هزار و ۷۴۶ تن و پس از آن تیرماه با هزار و ۶۱۰ تن و کمترین آن مربوط به دی ماه با هزار و ۷۶ تن بود.
همچنین روز ۲۳ شهریور با ۸۱ کشته، ۹ تیر با ۷۹ کشته و ۱۶ تیر با ۷۶ کشته پرتلفات ترین روزهای سال ۹۶ است.

* بیشترین مرگ ها در جاده های برون شهری
در این گزارش با تاکید بر اینکه بیشترین تلفات مربوط به مسیرهای برون شهری است، آمده است ۶۶.۴ درصد کشته های تصادفات مربوط به جاده های برون شهری، ۲۷ درصد در راه های درون شهری ۶.۴ درصد در جاده‌های خاکی و روستایی و محل تصادف دو دهم درصد موارد نامعلوم بوده است.
به بیان دیگر در سال ۹۶، ۱۰ هزار و ۷۴۹ تن در جاده های برون شهری (۳.۱ درصد افزایش نسبت به سال ۹۵)، ۴ هزار و ۳۷۸ تن در مسیرهای درون شهری ( پنج دهم درصد افزایش نسبت به سال ۹۵)، هزار و ۴۴ تن در مسیرهای خاکی روستایی (۵.۳ درصد کاهش نسبت به سال ۹۵) و ۳۰ تن نیز در مسیرهایی نامعلوم جان باخته‌اند.

* بیشترین جان باختگان حوادث رانندگی در استان فارس
بر اساس این گزارش در سال گذشته استان‌های فارس با هزار و ۴۴۵ تن، تهران با هزار و ۲۳۱ و خراسان رضوی با هزار و۱۲۷تن بیشترین و استان‌های ایلام با ۱۵۳، اردبیل با ۱۵۶ تن و کهگیلویه و بویراحمد با ۱۸۳تن کمترین شمار کشته های ناشی از حوادث رانندگی را داشتند.

* بیشترین درصد افزایش در استان خراسان شمالی
در ادامه این گزارش آمده است، بیشترین افزایش در مرگ‌های ناشی از حوادث رانندگی در سال ۹۶ نسبت به سال قبل از آن در استان های خراسان شمالی (۳۰ درصد) و خراسان جنوبی (۲۲.۵ درصد) و بیشترین کاهش مربوط به استان های قم (۲۰.۸-درصد) و اردبیل (۲۰.۵-درصد) بود.

* بیش از سه چهارم کشته شده ها مرد هستند
این بررسی ها نشان می دهد که ۷۸.۴ درصد از کشته های ناشی از حوادث رانندگی در سال ۹۶ مرد (۱۲ هزار و ۷۰۹تن)، و ۲۱.۶ درصد زن ۳هزار و ۴۹۲ تن بودند.
همچنین در افراد ۱۸ سال به بالا ۷۱.۴ درصد متاهل و ۲۷.۴ درصد مجرد هستند و وضعیت تاهل ۱.۲ درصد نامشخص بوده است.

* رانندگان، بیشترین قربانی
در زمان وقوع تصادف ۴۲.۸ درصد از افراد راننده وسیله نقلیه، ۲۰.۸ درصد عابر پیاده و ۳۵.۱ درصد سرنشین یا ترک وسیله نقلیه بوده اند.
از مجموع تلفات رانندگی سال ۹۶ (۱۶ هزار و ۲۰۱تن)، ۲۰.۸ درصد یعنی ۳ هزار و ۳۷۰ تن عابر پیاده و ۲۳.۸ درصد یعنی ۳ هزار و ۸۶۲ تن موتورسیکلت سوار بودند.

* ۳۰ – ۴۹ ساله ها بیشترین تلفات
این گزارش می افزاید: از لحاظ سنی ۷.۸ درصد افراد فوت شده در حوادث رانندگی سال گذشته ۱۰سال و کمتر، ۵.۹ درصد ۱۷-۱۱ سال، ۲۵.۷ درصد ۲۹-۱۸ سال، ۳۰.۸ درصد ۴۹-۳۰ سال، ۲۹.۶ درصد کشته های تصادفات ۵۰ سال به بالا داشته‌اند.

* سواری، خودروی مورد استفاده ۴۲.۹ درصد متوفیان
نحوه وقوع تصادف ۴۵.۵ درصد از افراد متوفی ناشی از برخورد دو وسیله نقلیه، ۲۰.۸ درصد ناشی از برخورد وسیله نقلیه به عابر متوفی و ۲۴.۷ درصد واژگونی وسیله نقلیه بوده است.
خودرو مورد استفاده ۴۲.۹ درصد از افراد متوفی خودرو سواری، ۲۳.۸ درصد موتورسیکلت، ۶.۲ درصد وانت بار، ۳ درصد کامیون، کامیونت و تریلی و۱.۱ درصد اتوبوس و مینی بوس بوده است.
همچنین بر اساس این آمار ۳ هزار و ۳۷۰ تن از متوفیان تصادفات ( ۲۰.۸ درصد) عابر پیاده بودند.

* ضربه به سر علت اصلی مرگ
در این گزارش تاکید شده است، علت اصلی مرگ ۴۶ درصد از افراد ضربه به سر، ۲۶.۴ درصد شکستگی‌های متعدد، ۸ درصد به دلیل خونریزی و ۱۳.۹ درصد به دلیل علل اشتراکی (موارد دارای بیش از یک علت)، هشت دهم درصد سوختگی، سه دهم درصد نرسیدن اکسیژن، ۴.۶ درصد سایر موارد بوده است.

* نیمی از متوفیات حوادث رانندگی در محل حادثه کشته می شوند
محل فوت ۵۱ درصد از افراد در محل حادثه، ۶.۲ درصد حین انتقال به بیمارستان و محل فوت ۴۱.۶ درصد از افراد در بیمارستان بوده است.
همچنین نحوه انتقال ۹۰.۲ درصد افراد متوفی از طریق آمبولانس ، ۶.۵ درصد توسط وسایل نقلیه عبوری، چهار دهم درصد خودروی پلیس، ۱.۱ درصد سایر خودروها و ۱.۸ درصد نامعلوم بوده است.

* افزایش نه دهم درصدی مصدومین ارجاعی به پزشکی قانونی
در سال ۹۶، ۳۳۵ هزار و ۹۹۵ مصدوم تصادف به مراکز پزشکی قانونی مراجعه کرده اند که این تعداد نسبت به سال گذشته ۹ دهم درصد افزایش یافته است.
اجتمام*۲۱۸۱ *۱۵۶۹

انتهای پیام /*

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2website
CLOSE
CLOSE