خانه / اجتماعی / به گزارش وب سایت خبری پیام نایین، عباسعلی پوربافرانی عضو هیات رئیسه کمیسیون بهداشت مجلس دسترسی آسان و قیمت پایین را از علت عمده افزایش مصرف دخانیات در کشور دانست

به گزارش وب سایت خبری پیام نایین، عباسعلی پوربافرانی عضو هیات رئیسه کمیسیون بهداشت مجلس دسترسی آسان و قیمت پایین را از علت عمده افزایش مصرف دخانیات در کشور دانست

پوربافرانی مطرح کرد:

افزایش مالیات راهکاری موثر در کاهش مصرف دخانیات/ دسترسی آسان و قیمت پایین علت عمده گرایش به دخانیات

سرویس اجتماعی
عضو هیات رئیسه کمیسیون بهداشت مجلس دسترسی آسان و قیمت پایین را از علت عمده افزایش مصرف دخانیات در کشور دانست.

عباسعلی پوربافرانی

عباسعلی پوربافرانی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، ممنوعیت عرضه و فروش سیگار در کیوسک های مطبوعاتی را اقدامی بسیار مناسب دانست و گفت: عرضه و فروش سیگار دور از شان دکه های مطبوعاتی است زیرا در این کیوسک ها محصولات فرهنگی به مردم عرضه می شود.

نماینده مردم نائین در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: البته عرضه و فروش سیگار در دیگر مراکز نیز اقدام نامناسبی است اما اینکه کیوسک های مطبوعاتی که پنجره فروش محصولات فرهنگی و مطبوعاتی هستند نسبت به این کار اقدام کنند درست و مطلوب نیست و با ماهیت وجودی این دکه ها در تعارض است.

وی افزایش مالیات را یکی از راهکارهای موثر در مدیریت مصرف دخانیات دانست و گفت: متاسفانه قیمت پایین و دسترسی آسان از علت عمده افزایش مصرف دخانیات در کشور به شمار می رود این در حالی است که افزایش مالیات دخانیات کاهش مصرف را به دنبال دارد در این رابطه بهتر است از سیگارهای وارداتی نسبت به سیگارهای تولید داخل مالیات بیشتری اخذ شود.

این نماینده مردم در مجلس دهم، از دسترسی آسان مواد دخانی در کشور انتقاد کرد و افزود: باید تمهیداتی اتخاذ شود که مواد دخانی به راحتی در جامعه عرضه نشده و دسترسی به آن سخت شود؛ البته فرهنگ سازی نیز در کاهش مصرف موثر است.

پوربافرانی با یادآوری قانون مبارزه با دخانیات،  ادامه داد: هر چند بر اساس این قانون در اماکن عمومی نباید دخانیات مصرف شود اما متاسفانه شاهد عرضه و فروش مواد دخانی در اماکن عمومی هستیم و نسبت به اجرای این قانون توجهی نشده است.

وی افزود: به طور قطع اجرای قوانین مربوط به دخانیات منجر به کاهش و مدیریت مصرف مواد دخانی در کشور می شود از این رو با توجه به شیوع مواد دخانی در کشور می طلبد نسبت به اجرای قوانین مبارزه با دخانیات اقدام کرد در این رابطه نیاز است مجلس نیز از بعد نظارتی خود برای پیگیری و اجرای این قانون استفاده کند؛ کمیسیون بهداشت نیز علت عدم ارائه گزارش شش ماهه را از ستاد جویا خواهد شد.

نماینده مردم نائین در مجلس دهم، افزایش مالیات، کاهش سطح دسترسی آسان، فرهنگ سازی و آموزش و همچنین اعمال سیاست های مصوب و اجرای قوانین موجود را از جمله راهکارهای مدیریت مصرف دخانیات در کشور دانست و از گسترش قلیان سراها در کشور انتقاد کرد و گفت: عرضه قلیان در سفره خانه ها پسندیده نیست و باید از این کار جلوگیری شود زیرا مشکلات و تبعات ناشی از مصرف قلیان از سیگار بیشتر است.

عضو هیات رئیسه کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی، با انتقاد از روی آوردن بانوان کشور به مصرف دخانیات و همچنین کاهش سن مصرف دخانیات در کشور، تصریح کرد: بانوان و نوجوانان از گروه های در معرض خطر هستند و هر اندازه که این افراد به سمت مصرف دخانیات حرکت کنند تبعات آن برای کشور بسیار زیاد خواهد بود./

پایان پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2website