خانه / اجتماعی / یک منبع آگاه فاش کرد:کمک تسلیحاتی آمریکا به داعش در استان دیاله

یک منبع آگاه فاش کرد:کمک تسلیحاتی آمریکا به داعش در استان دیاله

image_pdfچاپ خبر به صورت PDFimage_printچاپ خبر با چاپگر

برخی اعضای وابسته به گروه تروریستی داعش در استان دیاله در شرق عراق، پنج شنبه شب گذشته توانستند مقادیر قابل توجهی سلاح و تجهیزات نظامی را که پیشتر توسط دو دستگاه بالگرد نظامی ائتلاف بین‌المللی در مناطق اطراف تخلیه شده بود، بدست آورند.

خبرگزاری فارس: کمک تسلیحاتی آمریکا به داعش در استان دیاله

یک منبع امنیتی آگاه در گفت‌و‌گو با پایگاه خبری الوقت اعلام کرد که هفته گذشته دو بالگرد نظامی ائتلاف بین‌المللی در اطراف دریاچه «حمرین» در «تل سلیمه» در منطقه سعدیه استان دیاله اقدام به تخلیه مقادیر قابل توجهی سلاح و تجهیزات نظامی نمودند، که پس از آن، سرنشینان چند قایق پهلو گرفته در کرانه دریاچه حمرین اقدام به بارگیری این تجهیزات و تسلیحات کردند، تا این سلاح ها را به منطقه عملیاتی داعش برسانند.. این منبع امنیتی سرنشینان قایق‌ها را افراد وابسته به گروه تروریستی داعش معرفی کرده است.

این نخستین بار نیست که ائتلاف بین‌المللی به رهبری آمریکا در عراق اقدام به کمک نظامی مخفیانه و ارسال سلاح برای  گروه‌های تروریستی و تکفیری فعال در عراق از جمله داعش می‌نماید. پیش از این در جریان اشغال شهر الرمادی در اردیبهشت ۱۳۹۴ توسط گروه تروریستی داعش، علاوه بر مقامات عراقی، برخی رسانه‌های غربی از جمله بی بی سی نیز امریکا را به انفعال و عدم اقدام در برابر پیشروی داعش در این شهر متهم کرده بود.

علاوه بر این در منطقه «تلکیف» در موصل نیز هواپیماهای آمریکایی اقدام به بمباران مواضع ارتش عراق کردند که بر اساس آن تاکنون چهار سرباز ارتش شهید شدند  که پس اعتراض دولت عراق اعلام شد این اقدام به اشتباه صورت گرفته است.

در تحولات دیگری مرتبط با عراق، ائتلاف بین المللی از چهارشنبه اخیر، حملات خود را علیه مواضع گروه تروریستی داعش به شدت کاهش داده است. کم شدن حجم  حملات ائتلاف آمریکایی علیه مواضع داعش در عراق پس از سفر وزیر دفاع امریکا به انکارا صورت گرفت که در جریان آن ترکیه بر مداخله خود در عملیات موصل اصرار کرد.

در دیدار اخیر وزیر دفاع امریکا با مقامات انکارا، حتی اعلام شد، مقامات امریکایی توانسته‌اند رضایت بغداد را برای حضور ترکیه در عملیات نظامی در موصل بدست آورند، که این خبر با واکنش تند مقامات عراقی و تکذیب پذیرش ترکیه در عملیات موصل همراه شد. به نظر می‌رسد  کاهش حملات ائتلاف بین‌المللی علیه داعش در موصل با هدف فشار بیشتر بر عراق جهت پذیرش مداخله و حضور انکارا در عملیات موصل صورت گرفته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2website
CLOSE
CLOSE